Търсите работа? Пускате СV-то си на безброй обяви, но никой не ви се обажда? Ходите на интервюта без резултат? Чудите се какво става? Съмнявате се в себе си? Съмнявате се в обявите и работодателите? СПОКОЙНО. Не сте сами.
Ние, авторите на тази поредица статии вече сме преминали през това. За повече от 10 години натрупахме богат положителен и отрицателен опит в търсенето и кандидатстването за работа.Искаме да споделим с вас този безценен опит от успехи и грешки, натрупан през годините на един променящ се пазар на труда.
В нашите статии всичко ще бъде основано само и единствено на практическия ни опит от близо 200 интервюта, в които сме участвали и то от двете страни в процеса – освен в качеството на кандидат, така и като представител на търсещия служители работодател.
С оглед ситуацията на трудовия пазар ние от EYM / everyone in mind/ решихме в няколко статии да разгледаме един от процесите, оказващ значително влияние върху състоянието на тези така важни компоненти на икономиката и социалния живот във всяка една държава - заетост и безработица. Това е процесът за търсене и кандидатстване за работа. Тази тематика е широко застъпена в множество статии в публичното пространство, но ние искаме да ви предложим поглед от по-различен ъгъл.
Знаем, че този процес може да е труден, както за тепърва стъпващи на трудовия пазар студенти, така и за хора, които в продължение на години са работили на едно място и изведнъж им се налага отново да си търсят работа.
Ще разгледаме процеса на търсене на работа в среда, в която няма изкривяване във взаимоотношенията. Т.е. няма значителен превес на една от двете страни - търсещите и предлагащи работна заетост.
Далеч сме от мисълта да се дават универсални решения за „успешно интервю”. Най –вече, защото сме убедени,че едно успешно интервю не е само и единствено интервюто завършило с наемането на кандидата. И това е момент, който искаме да запомнят всички, които търсят работа.
Изходът от едно интервю трябва да се определя от две равнопоставени страни. Знаем, че в сегашната ситуация много от вас смятат, че всичко зависи само и единствено от работодателите. Вероятно това е така, защото в момента на трудовия пазар предлагането надвишава търсенето. Уверяваме ви, че във всеки един момент има и обратен вариант – област, в която дадени специалисти са толкова търсени, че те определят изхода от всяко интервю. На първото интервю на автора през 2003г. той е още студент и се представя доста колебливо, но получава нелошо предложение за работа. Той отхвърлил позицията и реално е взел решението за резултата от интервюто.Естествено на много интервюта след това не той е бил страната, която е взимала крайното решение, но това е напълно естествено.
Ето част от статиите, които планираме да публикуваме:
Как и къде да търсим обяви и възможности за кандидатстване за работа. Начини на кандидатстване.
Анализ на обява за работа. Проучване и подготовка за интервю.
Различни модели на поведение по време на интервю.
Ще се радваме при възникнал интерес от страна на вас, читателите, да допълним и разширим обхвата на статиите. Очакваме вашите въпроси на нашия мейл, като ще се постараем да бъдем максимално обективни и полезни.